Drugi Javni poziv unapređenja poljoprivrede i ruralnog područja

Vukovarsko srijemska županija objavila je Drugi Javni poziv za unapređenje poljoprivrede i ruralnog područja Vukovarsko-srijemske županije za 2024. godinu.

Drugim Javnim pozivom unapređenja poljoprivrede i ruralnog područja Vukovarsko-srijemske županije za 2024. godinu propisuju se prihvatljivi korisnici, popis mjera i kriterija za dodjelu potpora, potrebna dokumentacija koja se prilaže uz prijavu, rokove i način podnošenja prijave, način kontrole namjenskog utroška dobivenih sredstava i podatke o informacijama. Potpore podrazumijevaju dodjelu bespovratnih novčanih sredstava iz Proračuna Vukovarsko-srijemske županije za navedeno razdoblje.

Svrha i cilj poziva je povećanje konkurentnosti poljoprivrednih djelatnosti i povećanje održivosti gospodarstava, promicanje organizacije prehrambenog lanca i upravljanja rizicima u poljoprivredi, udruživanje proizvođača, obnavljanje, očuvanje i poboljšanje ekosustava ovisnih o poljoprivredi, smanjenje siromaštva te poticanje gospodarskog razvoja u ruralnim područjima.

Prihvatljivi korisnici:

-poljoprivredna gospodarstva Upisana u Upisnik poljoprivrednika pri Agenciji za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju sa sjedištem i poljoprivrednom proizvodnjom na području Vukovarsko-srijemske županije.
-poduzetnici, fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik/registar djelatnosti za koju traže potporu te su nositelji europske oznake kvalitete i/ili županijske robne marke ili,
-proizvođačke grupe, organizacije, klasteri registrirane sukladno Zakonu o uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda, te organizacije koje su priznate ili su u proceduri priznavanja od strane Ministarstva poljoprivrede.
Nisu prihvatljivi korisnici koji su u 2024. godini već ostvarili potporu putem prvog Javnog poziva.

Prihvatljive aktivnosti uključuju različite mjere, poput izgradnje plastenika, nabave sadnog materijala, bušenja bunara, sufinanciranja analiza tla, razvoja stočarstva, postavljanja zaštite od prirodnih nepogoda, te ulaganja u obnovljive izvore energije i marketing.

Iznos potpore Ukupan iznos raspoloživih sredstava iznosi 170.616,49 €. Najviši mogući iznos potpore po prijavi iznosi 50% od ukupnog iznosa prihvatljivih troškova, odnosno 70% od ukupnog iznosa prihvatljivih troškova za mlade poljoprivrednike.

Prihvatljivi troškovi za sufinanciranje temeljem Javnog poziva unapređenja poljoprivrede i ruralnog područja Vukovarsko-srijemske županije za 2024. godinu su oni koji su nastali u razdoblju od 01. siječnja 2024. godine do dana podnošenja prijave na Javni poziv i provode se isključivo na području Vukovarsko-srijemske županije.

Rok za prijave je do 15. listopada 2024. godine. Prijave se podnose isključivo putem pošte, a korisnici moraju dostaviti propisanu dokumentaciju.

Više o samom Pozivu, mjerama i podmjerama za koje se može podnijeti prijava možete pronaći na poveznici.