VLADA REPUBLIKE HRVATSKE Ministarstvo poljoprivrede |
|
|
PRIOPĆENJE ZA MEDIJE 1. rujna 2023. godine |
|
Održana sjednica Nacionalnog kriznog stožera za kontrolu i suzbijanje afričke svinjske kuge
Ravnateljica Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane i predsjednica Nacionalnog kriznog stožera za kontrolu i suzbijanje afričke svinjske kuge Tatjana Karačić i državni tajnik Mladen Pavić sa suradnicima u petak 1. rujna 2023. godine održali su u Otoku sjednicu Nacionalnog kriznog stožera za kontrolu i suzbijanje afričke svinjske kuge na temu daljnjih aktivnosti i mjera u svrhu suzbijanja širenja ove bolesti, a drugom dijelu sastanka pridružila se i ministrica poljoprivrede Marija Vučković.
„Činimo apsolutno sve da osiguramo opstojnost svinjogojstva u Hrvatskoj, promptno smo reagirali i poštujući savjete struke nastavljamo s provedbom brojnih aktivnosti definiranih Naredbom. Također, mi smo već proteklog tjedna započeli s isplatama prvog programa potpore, drugi program je na odobrenju u Europskoj komisiji, dok će već sljedećeg tjedna u javnosti biti nacrt trećeg programa koji se odnosi na nadoknadu dijela izgubljenog očekivanog prihoda ili pomoći za neku drugu vrstu proizvodnje dok ne bude moguća svinjogojska. Razmišljamo i o dodatnim mjerama pomoći drugim uključenim dionicima. Osim nadležnim službama i uključenim tijelima uprave, zahvaljujem svim posjednicima na radu i strpljenju“, izjavila je ministrica Vučković zaključivši kako su jedino jamstvo da se proizvodnja održi i stanje vrati na staro visoke biosigurnosne mjere.
„Danas smo dogovorili dodatne aktivnosti kako bismo usporili i suzbili širenje afričke svinjske kuge te angažman i nastavak razgovora s jedinicama lokalne samouprave u odnosu na aktivnosti vezane uz zbrinjavanje nusproizvoda. Nastavljamo intenzivno sve aktivnosti u skladu s našim Akcijskom planu te novom Naredbom je jučer stupila na snagu. U ovom trenutku obiđeno je nešto više od 7 tisuća gospodarstava na ovom području; u tijeku su i njihove rekategorizacije te se u tom smislu provode dodatni pregledi kako bi se utvrdila razina biosigurnosti“, kazala je danas u Otoku predsjednica Nacionalnog kriznog stožera za kontrolu i suzbijanje afričke svinjske kuge i ravnateljica Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Karačić.
Gradonačelnik Otoka Josip Šarić ovom je prilikom izrazio zadovoljstvo podrškom Vlade RH te Ministarstva poljoprivrede na aktivnostima suzbijanja afričke svinjske kuge. Istaknuo je tradiciju i važnost svinjogojstva za ovo područje te dodao kako je siguran da će jedinice lokalne samouprave u sinergiji s Vladom i Ministarstvom pružiti svu potrebnu pomoć svinjogojcima, o čemu svjedoče već započete isplate, ali naglasio je i kako se već razmišlja o razvoju svinjogojstva nakon izlaska iz krize izazvane ovom bolešću i novim, za sektor važnim, projektima na ovom području.
Podsjetimo, pored brojnih i intenzivnih aktivnosti informiranja i educiranja uz više od 200 tisuće letaka i stotine radionica na temu ASK i biosigurnosti za lovce, veterinare, posjednike svinja i veterinarsku inspekciju, na kojima je sudjelovalo više tisuća polaznika, propisi o biosigurnosti na snazi su od 2009. godine, a od 2019. godine provodi se kategorizacija svih objekata na kojima se drže svinje u odnosu na biosigurnost. Do danas je kategorizirano više od 74 tisuće objekata, a ujedno je i onim objektima koja su unaprijedila biosigurnost omogućena ponovna kategorizacija, pri čemu je broj objekata niže kategorije smanjen za 25 %.